Artykuły - Niebezpieczna droga z Przejazdowa do Bystrej

przejdź do listy artykułów

Niebezpieczna droga z Przejazdowa do Bystrej
Artykuł dodano dnia: 29.10.2018


Krótka, ale po zmroku niebezpieczna dla pieszych droga do Bystrej.

Piesi poruszający się po zmroku na odcinku Bystra-Przejazdowo są narażeni na potrącenie przez przejeżdżające samochody dawną drogą krajową. Chodzi tutaj głównie o odcinek dawnej drogi krajowej od wiaduktu nad Południową Obwodnicą Gdańska do lampy napędzanej wiatrem oraz energią słoneczną (choć ta lampa rzadko kiedy się świeci w okresie jesienno-zimowym) w Dziewięciu Włókach. Na tym liczącym ok. 220 metrów odcinku drogi nie ma żadnego oświetlenia, co powoduje, że jest bardzo niebezpiecznie. Wielu pieszych podróżuje tym odcinkiem drogi m.in. wracając z przystanku autobusowego czy też ze sklepu w Przejazdowie. Należy podkreślić, że w naszej miejscowości został sklep zamknięty i ruch pieszych do pobliskiego sklepu w Przejazdowie nasilił się. Nie każdy mieszkaniec Bystrej jest zmotoryzowany i jedynym wyjściem jest piesza wędrówka.


W okresie letnim ciemność zapada późno, ale w porze jesienno-zimowej szybko zapada zmierzch, który powoduje, że robi się niebezpiecznie. Od pewnego czasu piesi podróżujący po zmroku poza terenem zabudowanym mają obowiązek stosowania elementów odblaskowych i to na pewno przyczynia się do większego bezpieczeństwa, ale nie ma to jak oświetlona droga. Na szczęście po przejściu tego krótkiego a zarazem niebezpiecznego dystansu, pieszy ma możliwość zejścia na bezpieczną płytową drogę, która jest równoległa do dawnej drogi krajowej.

Do tej pory nie było potrącenia na tym nieoświetlonym odcinku drogi, ale bardzo zaskakujące jest podejście Władz Gminy Pruszcz Gdański do tego niebezpieczeństwa. Jest to droga gminna i to Gmina powinna zadbać o to, by piesi poruszający się tym odcinkiem drogi czuli się bezpiecznie.

Cztery lata temu (dokładnie 29.09.2014) został złożony wniosek z propozycją do budżetu gminy na rok 2015, by zostały przeznaczone pieniądze na instalacje kilku latarni na wspomnianym odcinku drogi. Niestety, moja propozycja nie została wtedy uwzględniona.

Mamy już końcówkę roku 2018 i dawna droga krajowa na tym krótkim odcinku nadal jest nieoświetlona. Miejmy nadzieje, że w końcu zostaną podjęte kroki zmierzające do instalacji przynajmniej oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem byłaby budowa chodnika wraz z oświetleniem na tym liczącym lekko ponad 200 metrów odcinku drogi.

W związku z tym, iż bezpieczeństwo mieszkańców jest sprawą bardzo ważną, po raz kolejny zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański z prośbą o budowę chodnika wraz z oświetleniem. Pismo zostało wysłane 28 października 2018 roku.
Nadal jest odrobina nadziei, iż wójt Magdalena Kołodziejczak zainteresuje się tą sprawą.

Kliknij w jakąkolwiek miniaturkę poniżej, by obejrzeć zdjęcia.