Ponad milion złotych z podatku za farmy wiatrowe

Dodane: 25 czerwca 2015 roku, Kategoria: Gminne

W 2014 roku do budżetu gminy Pruszcz Gdański od właścicieli farm wiatrowych zlokalizowanych na terenie gminy wpłynęły ogromne pieniądze.
Kwota jaka wpłynęła do budżetu gminy z tytułu, o którym mowa powyżej to aż 1 065 141 zł (1 milion 65 tysięcy 141 złotych). Warto dodać, że w naszej gminie funkcjonuje jedna farma wiatrowa, która zlokalizowana jest w miejscowościach Bystra, Dziewięć Włók i Wiślina.
Urząd Gminy podkreślił, że nie znaczy to, że ta kwota została zapłacona od budynków, budowli i gruntów zajętych na prowadzenie farm wiatrowych. Ze składanych deklaracji i informacji podatkowych nie wynika czy budynek, budowla albo grunt, będący przedmiotem opodatkowania, wchodzi w skład farmy wiatrowej.
Jak widać farmy wiatrowe to dla gmin wielkie korzyści finansowe z tytułu podatków. Nie ma co się dziwić, że coraz więcej farm powstaje na terenie naszego kraju pomimo sprzeciwu mieszkańców. Jednak w pewnym sensie farmy wiatrowe to też korzyści dla mieszkańców, bo skoro wpływają do budżetu ogromne pieniądze to teoretycznie powinno to się przełożyć na więcej inwestycji w gminie.


Farma wiatrowa w Bystrej, Dziewięciu Włókach i Wiśliny (Fot. Damian Formella)