Fotoradar Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański

powrót


Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański
ul. Spacerowa 8
83-031 Łęgowo
tel. 58 692 00 10
Obecnie komendantem jest Tomasz Grabowski

Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański (nie mylić ze Strażą Miejską w Pruszczu Gdańskim) jest znana przez kierowców głównie za sprawą ustawianego fotoradaru (zdjęcie powyżej). Choć ta jednostka posiada tylko jeden fotoradar (Multanova 6F) to bardzo często możemy go spotkać na ulicach gminy Pruszcz Gdański. Kierownictwo tej jednostki stosuje bardzo dziwną taktykę, a chodzi o chowanie za wszelką cenę samochodu podczas dokonywania kontroli prędkości. Samochód straży gminnej zawsze jest tak chowany (nawet na boiskach wiejskich!), by kierowcy go po prostu nie zauważyli. Widoczny samochód na pewno ostudziłby emocje szalejących kierowców, ale na to straż gminna zapewne sobie pozwolić nie może, bo wpłynęłoby mniej pieniędzy do budżetu gminy.
Dowodem na to, że fotoradar dla tej straży gminnej jest bardzo cenny są wpływy z mandatów nakładanych na podstawie zdjęć z tego urządzenia. W roku 2013 do budżetu gminy z tytuły mandatów na podstawie fotoradaru wpłynęło ponad 940 tysięcy złotych (w samym Przejazdowie fotoradar zarobił ponad 567 tysięcy złotych). W 2014 zarobił nieco mniej (dzięki publikacji grafików lokalizacji na szerszą skalę), bo ponad 570 tysięcy złotych (w samym Przejazdowie ponad 470 tysięcy złotych). Teraz Państwo wiecie, dlaczego fotoradar jest tak często ustawiany w Przejazdowie - przez tą miejscowość prowadzi ruchliwa droga nad Morze Bałtyckie do Sobieszewa a więcej samochodów to większe szanse na zrobienie zdjęcia przez fotoradar i większe wpływy do budżetu gminy.
Kolejną bardzo bulwersującą ciekawostką jest to, że w roku 2015 na Straż Gminną Gminy Pruszcz Gdański zostaną przeznaczone ogromne pieniądze - ponad 1 milion 400 tysięcy złotych! Z czego ponad 800 tysięcy złotych na wynagrodzenia osobowe pracowników, ponad 60 tysięcy na dodatkowe wynagrodzenia roczne, ponad 150 tysięcy złotych na składki na ubezpieczenia społeczne, 25 tysięcy złotych na Fundusz Pracy. W tej jednostce pracuje 16 osób łącznie z komendantem.

NIEISTNIEJĄCE JUŻ MASZTY FOTORADAROWE NA TERENIE GMINY PRUSZCZ GDAŃSKI


FOTORADAR PRZENOŚNY PRZYŁAPANY NA PRACY W TERENIE

W związku z tym, iż od 1 stycznia 2016 roku straże gminne i miejskie nie mogą używać fotoradarów, więc z oczywistych względów grafik nie będzie publikowany. Może w końcu kierownictwo tej jednostki na czele z komendantem Tomaszem Grabowskim weźmie się za pracę na rzecz mieszkańców.
Zapewne strażnicy tęsknią za przesiadywaniem przez kilka godzin dziennie w samochodzie, ale to już nie nasza sprawa.