Plac zabaw w Bystrej zarasta trawą

Dodane: 1 sierpnia 2022 roku, Kategoria: Aktualności

Jedyne miejsce do zabaw dla dzieci niedługo w całości zarośnie.
W naszej miejscowości jest jedno miejsce, gdzie dzieci mogą w sposób bezpieczny spędzać czas na świeżym powietrzu. Te miejsce to plac zabaw, który zlokalizowany jest przy świetlicy wiejskiej. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że jest on zaniedbany przez Gminę Pruszcz Gdański, czego dowodem jest obecny stan tego miejsca.
Dzieci jak i ich rodzice twierdzą również, że plac zabaw w Bystrej jest mało atrakcyjny pod względem zainstalowanych na nim urządzeń - w innych miejscowościach spotkać można lepiej wyposażone tego typu miejsca.
Wygląda na to, że władze gminy na czele z panią wójt Magdaleną Kołodziejczak mają w głębokim poważaniu to, w jakich warunkach bawią się dzieci z Bystrej.

Już 13 kwietnia 2022 roku poinformowaliśmy Urząd Gminy Pruszcz Gdański, że plac zabaw zaczyna zarastać. Zwróciliśmy się wtedy również z prośbą o wymianę piasku i doprowadzenie tego miejsca do porządku. Po 14 dniach otrzymaliśmy odpowiedź na skierowaną prośbę - publikujemy ją poniżej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 13.04.2022 roku informuję, że plac zabaw mieszczący się w miejscowości Bystra przy ul. Ogrodowej objęty jest tegorocznym planem uzupełnienia nawierzchni bezpiecznej. Przed uzupełnieniem piasku teren placu zbaw będzie odchwaszczony. Planowany termin przeprowadzenia prac do 30.06.2022 roku.

W związku z tym, iż nie zrobiono nic w terminie wskazanym przez urzędników, w dniu 6 lipca zapytaliśmy, co dzieje się w przedmiotowej sprawie. Urzędnicy raczyli odpowiedzieć dopiero 22 lipca - odpowiedź poniżej.

Informuję, że prace dosypywania piasku na placu zabaw w miejscowości Bystrej są powiązane z uzupełnieniem nawierzchni bezpiecznej z innymi placami znajdującymi się na terenie Gminy Pruszcz Gdański - przyczyny ekonomiczne (większa ilość żwiru potrzebna do uzupełnienia nawierzchni bezpiecznej niższa cena za zakup kruszywa i transport).
Inną przyczyną, przez którą na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie wykonać zaplanowanych prac dosypywania piasku jest fakt przesuwania się terminów wymiany urządzeń na innych placach zabaw, które także objęte zostały planem wymiany nawierzchni bezpiecznej. Jednak należy te prace wykonać równocześnie bądź bezpośrednio po pracach wymiany urządzeń zabawowych.
Wobec powyższego nie możemy w postępowaniu ofertowym określić terminu rozpoczęcia i zakończenia prac przedmiotowej usługi co wyklucza na chwilę obecną ogłoszenie takiego postępowania ofertowego.
Żywimy nadzieje oraz przedłożymy wszelkich starań, aby przeprowadzić zaplanowane prace w tym roku.


Powyższa odpowiedź w żaden sposób nas nie przekonuje. Jest to wstyd, że Gmina Pruszcz Gdański nie potrafi zapewnić dzieciom z Bystrej przyzwoitych warunków do zabawy. Mamy przecież wakacje, w tym okresie ruch na placu zabaw jest większy, niż w innych miesiącach. Wychodzi na to, że nikogo z władz gminy to nie interesuje.

Poniżej zdjęcia przedstawiające obecny stan placu zabaw w Bystrej - kliknięcie w miniaturkę spowoduje powiększenie zdjęcia.