Panele fotowoltaiczne na dachu świetlicy

Dodane: 22 października 2023 roku, Kategoria: Aktualności

Świetlica wiejska w Bystrej produkuje energię elektryczną.
Na zlecenie Gminy Pruszcz Gdański, na dachu świetlicy wiejskiej mieszczącej się w naszej miejscowości zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne.
Na zrealizowanie tej inwestycji wydano prawie 57 tysięcy złotych.
Firma realizująca te zadanie to JSB Construction PPFU Jolanta Sekuła z Banina - została wyłoniona w wyniku przetargu nieograniczonego.
Gmina nie jest w stanie podać informacji odnośnie oszczędności w wydatkowaniu środków na energię elektryczną w związku z montażem instalacji fotowoltaicznej, bo wszystko jest zależne przede wszystkim od warunków atmosferycznych.


Panele fotowoltaiczne na dachu świetlicy wiejskiej w Bystrej (Fot. Damian Formella)

Początkowo falownik znajdujący się na ścianie budynku świetlicy nie był w żaden sposób zabezpieczony. W dniu 13 września 2023 roku wysłaliśmy zapytanie do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański, czy Gmina ma zamiar poczynić kroki, by falownik zabezpieczyć przed osobami trzecimi. Dzień później otrzymaliśmy odpowiedź, w której wyjaśniono nam, że prace instalacyjne nie zostały zakończone, a instalacja pozostaje wyłączona. Poinformowano nas, że zgodnie z dokumentacją projektową falownik znajdujący się na ścianie świetlicy będzie zabezpieczony osłoną.


Początkowo falownik został zabezpieczony mało profesjonalnie (Fot. Damian Formella)

I rzeczywiście kilka dni później wspomniana aparatura została zabezpieczona, ale w bardzo niechlujny sposób. Wyglądało to jakby kratka zabezpieczająca została wykonana z panelu ogrodzeniowego. Zapytaliśmy zatem po raz kolejny urząd czy rzeczywiście te zabezpieczenie ma tak wyglądać. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, lecz po kilku dniach zabezpieczenie wykonano w bardziej profesjonalny sposób.


Teraz tak wygląda zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej (Fot. Damian Formella)