Nowe progi zwalniające na ulicach w Bystrej

Dodane: 12 grudnia 2023 roku, Kategoria: Aktualności

Zostały zainstalowane nowe progi zwalniające.
Z pieniędzy funduszu sołeckiego Bystrej na rok 2023 zostały zainstalowane cztery spowalniacze ruchu. Jeden pojawił się na ulicy Polnej - w pobliżu skrzyżowania z ulicą Spacerową i drogą przy blokach, z kolei trzy pozostałe na ulicy Długiej (jeden z nich zastąpił stary).


Spowalniacz na ulicy Polnej (Fot. Damian Formella)

Na chwilę obecną najdłuższa ulica w naszej miejscowości liczy łącznie aż sześć "leżących policjantów". Nowe spowalniacze z całą pewnością zmuszają do ściągnięcia nogi z gazu podczas przejazdu - nie można powiedzieć tego o "grzybkach", przez które można przejechać bez zmniejszania prędkości.


Spowalniacz na ulicy Długiej (Fot. Damian Formella)

Prace zostały wykonane przez firmę Dragon S.C. Makarscy za kwotę prawie 8300 złotych. W skład zadania oprócz progów zwalniających liniowych wchodziło oznakowanie pionowe progów oraz słupki blokujące U-12c.


Spowalniacz na ulicy Długiej - nowy i stary (Fot. Damian Formella)

Zapytaliśmy również Urząd Gminy Pruszcz Gdański, z jakiego powodu jeden z progów (zlokalizowany przy dawnej ścieżce do sklepu) został wymieniony na nowy.
ODPOWIEDŹ: Stary spowalniacz został zdemontowany, ponieważ nie spełniał swojego zadania tj. nie wymuszał zmniejszenia prędkości pojazdów w wystarczający sposób, a ponadto wymieniając przedmiotowy próg ujednolicono typ wszystkich progów znajdujących się w miejscowości Bystra Osiedle.

Tutaj musimy się trochę nie zgodzić z odpowiedzią urzędnika, bo stary próg zmuszał do zmniejszenia prędkości. A ponadto, w Bystrej nie ma jednolitych progów, bo na ulicy Długiej znajdują się jeszcze trzy progi w typie "grzybków".


Spowalniacz na ulicy Długiej (Fot. Damian Formella)

Postanowiliśmy skierować także pytanie do urzędu dotyczące tego, kto decydował o instalacji progów w tych lokalizacjach.
ODPOWIEDŹ: Lokalizacje progów zwalniających były szczegółowo konsultowane z sołtysem Bystrej i takie wspólne stanowisko zostało wypracowane, następnie zlecono opracowanie projektów zmiany stałej organizacji ruchu dla omawianego przedsięwzięcia oraz po uzyskaniu wszelkich, niezbędnych wymaganych przepisami prawa uzgodnień i opinii wprowadzono zmiany organizacji ruchu w terenie.


W Bystrej są zainstalowane trzy progi typu "grzybki" (Fot. Damian Formella)