Oczyszczalnia ścieków w Bystrej została zlikwidowana

Dodane: 18 lutego 2016 roku, Kategoria: Aktualności

Oczyszczalnia ścieków przez prawie 20 lat funkcjonowała w naszej miejscowości, jednak nie opłacało się jej dalej utrzymywać i została zlikwidowana.
Na początku grudnia ubiegłego roku zakończyły się pracę związane z likwidacją oczyszczalni ścieków. Firma "B&W" Usługi ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego, która wykonywała zadanie pt. "modernizacja układu odprowadzania ścieków komunalnych z miejscowości Bystra" otrzymała za nie ponad trzy miliony złotych. W ramach tego zadania wykonane zostały niżej wymienione prace:

- likwidacja lokalnej kontenerowej oczyszczalni ścieków oraz przepompowni ścieków,
- budowa głównej przepompowni ścieków wraz z rozruchem technologicznym,
- budowa punktu zlewnego ścieków dowożonych wraz z układem drogowym dla wozów asenizacyjnych,
- budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej,
- budowa kanalizacji sanitarnej tłocznej.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że oczyszczalnia ścieków w Bystrej pracowała od 1996 roku. Średni roczny koszt utrzymania tej oczyszczalni wynosił około 40 tysięcy złotych (według informacji uzyskanej od Eksploatatora w 2014 roku).
Na dzień dzisiejszy po oczyszczalni ścieków nie ma już śladu, lecz na jej terenie zostały zainstalowane nowe urządzenia. Pół żartem, pół serio można stwierdzić, że wraz z likwidacją oczyszczalni ścieków zmienił się w pewnym sensie krajobraz naszej małej miejscowości.

Aby obejrzeć zdjęcia terenu dawnej oczyszczalni ścieków kliknij tutaj.


Tak wyglądała oczyszczalnia ścieków w Bystrej (Fot. Damian Formella)


Tak obecnie wygląda teren dawnej oczyszczalni ścieków (Fot. Damian Formella)