Zlewnia ścieków Bystrej - wyjaśnienia gminnej spółki

Dodane: 31 stycznia 2019 roku, Kategoria: Aktualności

Eksploatator wytłumaczył się z nieprzyjemnych zapachów dochodzących ze zlewni ścieków w Bystrej.
Co jakiś czas ze zlewni ścieków zlokalizowanej w naszej miejscowości wydobywają się nieprzyjemne zapachy. Przesadą byłoby gdybyśmy napisali, że fetor ze zlewni czuć codziennie, ale od czasu do czasu smród jest odczuwalny. Zapewne część z Państwa jest zdania, że skoro mieszkamy na wsi to takie zapachy nie są niczym złym.
W naszym odczuciu takie myślenie jest błędne, ponieważ likwidacja oczyszczalni ścieków i budowa w tym miejscu zlewni kosztowała ponad trzy miliony złotych, więc powinno to być tak zrobione, by żadnych nieprzyjemnych zapachów nie było.
Od chwili uruchomienia zlewni ścieków, do Bystrej zjeżdżają systematycznie beczkowozy z fekaliami - bywają momentami takie sytuacje, że jeden beczkowóz odjeżdża, a zaraz pojawia się drugi. Możecie Państwo obejrzeć krótki filmik (z końca października 2018 roku) ukazujący ruch beczkowozów do zlewni ścieków w Bystrej. Wystarczy kliknąć tutaj.

Sprawa nieprzyjemnych zapachów została zgłoszona na początku grudnia 2018 roku do gminnej spółki Eksploatator, Wójta Gminy Pruszcz Gdański, Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (organ ten przekazał sprawę do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska).
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował nas, że zwrócił się do spółki Eksploatator z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. Gminna spółka odpowiedziała na tę prośbę.

Poniżej publikujemy odpowiedź, która została udzielona przez Eksploatator.


Zdjęcia przedstawiające zlewnię ścieków w Bystrej można obejrzeć klikając tutaj.

Polecamy przeczytać:
- Beczkowozy z fekaliami - częsty widok w naszej wsi (wpis z 20 marca 2016 r.),
- Oczyszczalnia ścieków w Bystrej została zlikwidowana (wpis z 18 lutego 2016 r.).