O Bystrej


Bystra (niem. Scharfenberg) - mała, piękna miejscowość znajdująca się na północy Polski, a dokładniej w województwie Pomorskim, powiecie Gdańskim, gminie Pruszcz Gdański, na obszarze Żuław Gdańskich. Przez miejscowość przebiegała (do grudnia 2012 roku) droga krajowa nr 7 relacji Gdańsk - Warszawa, ale po oddaniu do użytku Południowej Obwodnicy Gdańska dawna "siódemka" na odcinku Przejazdowo - Bystra - Koszwały przeszła na własność gmin Pruszcz Gdański oraz Cedry Wielkie. Dzięki Południowej Obwodnicy Gdańska ruch w Bystrej zmniejszył się kilkakrotnie. Bystra znajduję się ok. 1,5 km od węzła Gdańsk Wschód Południowej Obwodnicy Gdańska. Ta mała i urocza miejscowość liczy ok. 380 mieszkańców i sąsiaduje z takimi miejscowościami jak: Dziewięć Włók, Koszwały, Przejazdowo, Wiślina, Wiślinka, Wocławy (w tej miejscowości znajduję się nasz kościół parafialny - należymy do Parafii p.w. Św. Antoniego z Padwy w Wocławach).

Bardzo wielką zaletą jest to, że Bystra znajduję się ok. 10 kilometrów od pięknego miasta, jakim jest bez wątpienia Gdańsk, gdzie mieszkańcy uczęszczają do szkół, pracują, robią zakupy oraz załatwiają inne ważne sprawy. Z Bystrej do centrum Gdańska możemy dotrzeć w ciągu 12 minut, a komunikacje z miastem zapewnia: PKS Gdańsk, PKS Elbląg oraz linia gminna 841 (przejdź do rozkładów jazdy).

Niedaleko Bystrej, w miejscowości Przejazdowo (3 km) znajduję się sklep Biedronka oraz Makro, gdzie można robić tanie zakupy. Natomiast w Bystrej znajduję się hotel i restauracja "Pod Lipami" oraz farma wiatrowa, która składa się z 12 wiatraków o mocy 2MW - każdy (moc całkowita farmy to 24 MW).

W maju 2010 roku prezes Lechii Gdańsk oraz wójt gminy Pruszcz Gdański podpisali list intencyjny w sprawie budowy profesjonalnego ośrodka treningowego w zakresie szkolenia piłki nożnej. Od podpisania listu intencyjnego minęło już kilka lat i nic konkretnego się w tej sprawie nie dzieje, więc można nieoficjalnie uznać, że ten pomysł przepadł.

Przybliżone odległości drogowe z Bystrej

- WOCŁAWY 2 km
- PRZEJAZDOWO 3 km
- GDAŃSK - CENTRUM 12 km
- PRUSZCZ GDAŃSKI 12 km
- KIEZMARK 14 km
- SOPOT 24 km
- NOWY DWÓR GDAŃSKI 27 km
- GDYNIA 33 km
- TCZEW 34 km
- SZTUTOWO 39 km
- KARTUZY 44 km
- ELBLĄG 49 km
- KRYNICA MORSKA 58 km

Położenie Bystrej na mapie Polski

Dodatkowe informacje o Bystrej:

- NUMER KIERUNKOWY 58
- KOD POCZTOWY 83-021 p-ta Wiślina
- TABLICY REJESTRACYJNE GDA