Dawna droga krajowa w Bystrej jest drogą wojewódzką

Dodane: 15 kwietnia 2016 roku, Kategoria: Różne

Dawna droga krajowa przebiegająca przez naszą miejscowość była droga gminną, ale jest już drogą wojewódzką.
Po oddaniu do użytku Południowej Obwodnicy Gdańska dawna droga krajowa od Przejazdowa (wiadukt nad obwodnicą) przez Bystrą do Koszwał stała się własnością gmin Pruszcz Gdański oraz Cedry Wielkie. To te dwie gminy musiały dbać o utrzymanie tych dróg (np. odśnieżanie, łatanie dziur). Przez pewien czas dawna "siódemka" przebiegająca przez naszą miejscowość była drogą gminną, ale Gmina Pruszcz Gdański postarała się, by stała się ona drogą wojewódzką. Oznacza to, że m.in. odśnieżaniem i łataniem dziur zajmuje się obecnie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.
Gmina Pruszcz Gdański twierdzi, że dawna droga krajowa nie może być drogą gminną, ponieważ łączy ona Gminę Cedry Wielkie oraz Gminę Pruszcz Gdański z miastem Gdańsk i tym samym ma charakter drogi ponadlokalnej.
Co najmniej dziwnie postąpiły Władze Gminy Pruszcz Gdański na czele z wójt Magdaleną Kołodziejczak, ponieważ planowało się, że powstanie ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż dawnej drogi krajowej. Najprawdopodobniej z chwilą przejęcia dawnej drogi krajowej przez ZDW w Gdańsku budowa tej ścieżki jest mało realna.


Droga wojewódzka przebiega przez naszą miejscowość (Fot. Damian Formella)

AKTUALIZACJA (23 listopada 2016, godz. 16:40)

Dawna droga krajowa od 28 lipca 2016 roku znowu ma status drogi gminnej. Więcej informacji na ten temat można przeczytać klikając tutaj.