Magazyn energii przy farmie wiatrowej w Bystrej

Dodane: 9 grudnia 2018 roku, Kategoria: Różne

Przy farmie wiatrowej Bystra powstanie magazyn energii.
Już niebawem przy farmie wiatrowej mieszczącej się w Bystrej powstanie największy w Polsce magazyn energii o pojemności 27 MWh. Energa Wytwarzanie (właściciel farmy wiatrowej) podpisała umowę na budowę hali, w której będzie zamontowany magazyn energii elektrycznej.

W październiku 2018 roku Energa Wytwarzanie uzyskała pozwolenie na budowę budynku magazynu, a 20 listopada 2018 roku została podpisana umowa z wykonawcą robót, który został wyłoniony w przetargu. Zgodnie z projektem hala magazynu będzie miała zabudowę parterową o powierzchni ok. 1200 metrów kwadratowych. Prace mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. Uruchomienie magazynu planuje się na drugą połowę 2019 roku. Energa Wytwarzanie podaje, iż następnym etapem, po zakończenie budowy, będzie roczny okres testów tej innowacyjnej technologii. Zostanie oceniona m.in. wydajność magazynu oraz możliwość zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.


Plan budynku nowoczesnego magazynu energii

Hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS) - mocy 6 MW oraz pojemności 27 MWh - będzie składał się z dwóch zespołów baterii: litonowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Pozwoli on przede wszystkim na przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.
Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu jest odpowiedzią na problem niestabilności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE. W tym przypadku produkcja jest bezpośrednio zależna od warunków atmosferycznych. Bezwietrzna pogoda (w przypadku farm wiatrowych) lub przy długotrwałym zachmurzeniu (w przypadku paneli fotowoltaicznych) może spowodować niedobór mocy. Z kolei, w skrajnie odwrotnych przypadkach istnieje ryzyko nadmiaru wyprodukowanej energii w stosunku do aktualnych potrzeb systemu, prowadzącego do przeciążenia sieci energetycznych. Dlatego też rozwój nowoczesnych magazynów energii przechowujących nadwyżkę wytworzonej energii i w razie potrzeby oddających ją do sieci jest niezbędny, aby zwiększać udział OZE w produkcji energii elektrycznej na szerszą skalę.


Magazyn na wyspie Oshima - podobny powstanie w Bystrej

Źródło powyższych danych: komunikat prasowy Grupy EnergaSprawa budowy magazynu energii była poruszana na zebraniu wiejskim w dniu 18 grudnia 2017 roku w świetlicy wiejskiej. Tego dnia na zebraniu wiejskim obecni byli przedstawiciele spółki Energa Wytwarzanie, którzy zapewnili mieszkańców, iż magazyn nie wpłynie negatywnie na zdrowie mieszkańców jak i na środowisko.
W listopadzie 2018 roku zwróciliśmy się z prośbą do wójta - Magdaleny Kołodziejczak, by na piśmie oświadczyła, iż magazyn energii w żaden sposób rzeczywiście nie wpłynie negatywnie na mieszkańców. Nie otrzymaliśmy jednak takiego oświadczenia - pani Kołodziejczak napisała jedynie, że wszystkie dokumenty dotyczące budowy magazynu energii są dostępne w referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy oraz w siedzibie firmy Energa Wytwarzanie.