Film "Fabryka bez dachu" nakręcony w Bystrej

Dodane: 8 kwietnia 2019 roku, Kategoria: Różne

Gmina Pruszcz Gdański nie chce przekazać środków na licencję umożliwiającą publikację w internecie filmu z 1966 roku.
W roku 1966 nakręcono w Bystrej film (bez komentarza i dialogów) pod ciekawym tytułem "Fabryka bez dachu". W sieci można znaleźć na temat tego filmu zaledwie krótki opis: "Realizatorzy chcąc przedstawić obraz codziennej pracy na wsi, kręcą reportaż w Bystrej koło Gdańska". Reżyserem oraz scenarzystą tego filmu był Edward Etler, z kolei muzykę do filmu skomponował Zbigniew Namysłowski.

Kilka lat temu (dokładnie 23 listopada 2014 roku) wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć ten reportaż podczas "Kulturalnego Weekendu", który odbył się w Przejazdowie.
Gmina pozyskała wtedy licencję na odtwarzanie filmu tylko podczas publicznych projekcji kinowych - w trakcie pokazu nie można było nic nagrywać ani robić zdjęć.

W listopadzie 2018 roku zwróciliśmy się z pytaniem do wytwórni filmowej posiadającej w zbiorach ten film o to, czy jest szansa na jego publikację w internecie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że oczywiście jest taka szansa, ale koszt rocznej licencji to 1500 złotych.
Do tej kwoty należy doliczyć 23 procent VAT, więc kwota brutto wynosi ponad 1800 złotych.
Gdy tylko wytwórnia podała kwotę, niezwłocznie zwróciliśmy się do Urzędu Gminy Pruszcz Gdański z prośbą o sfinansowanie licencji. Gminie widocznie nie zależy na tym, by film dotarł do większego grona odbiorców, bo prośba ta została odrzucona. Urząd decyzję tę tłumaczy tym, że w roku 2014 w Przejazdowie pokaz tego filmu nie cieszył się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Bystrej. Bardzo dziwne są te tłumaczenia, bo przecież dzięki publikacji filmu w internecie, dotarłby on do sporego grona obecnych jak i byłych mieszkańców Bystrej.

Gmina Pruszcz Gdański nie widzi potrzeby, aby przeznaczyć pieniądze na pozyskanie licencji na publikację filmu w internecie, ale kilka lat temu bez żadnych pohamowań zakupiła za publiczne pieniądze (ponad 85 tysięcy złotych) luksusowy samochód, który użytkuje wójt Magdalena Kołodziejczak. Na to Gmina nie żałowała pieniędzy.

Poniżej przedstawiamy Państwu jedynie listę montażową filmu "Fabryka bez dachu".

1. plener wiejski, 2. wnętrze kuźni (kucie żelaza), 3. pracujący silnik traktora,
4. traktorzysta, 5. wnętrze obory, 6. ważenie cielaka, 7. kłosy dojrzałej pszenicy,
8. żniwiarka przy pracy, 9. kombajnista za kierownicą,
10. magazyn (układanie worków pszenicy), 11. suszarnia, 12. kierownik PGR przy biurku,
13. ciągnik z sianem, 14. bronowanie zboża, 15. ciągnik na dziedzińcu gospodarstwa,
16. mycie ciągnika, 17. pracownik zamiata magazyn.