Południowa Obwodnica Gdańska

powrót

Południowa Obwodnica Gdańska będąca częścią drogi ekspresowej S7 stanowi połączenie obwodnicy Trójmiasta (drogi S6) oraz Autostrady A-1 z drogą krajową nr 7 oraz trasą Sucharskiego, stanowiącą dojazd do Portu Morskiego w Gdańsku. Obwodnica jest zlokalizowana na terenie gminy Pruszcz Gdański, Kolbudy i Cedry Wielkie oraz na terenie miasta Gdańska w województwie pomorskim. Długość trasy to 17,86 km.
Południowa Obwodnica Gdańska liczy pięć węzłów drogowych:
Gdańsk Południe - węzeł początkowy na obwodnicy Trójmiasta,
Gdańsk Lipce - łączy obwodnice z Traktem Świętego Wojciecha należącego do drogi krajowej nr 91 łączącej Gdańsk z Toruniem,
Gdańsk Port - węzeł łączący obwodnice z Trasą Sucharskiego biegnącą do portu w Gdańsku,
Gdańsk Wschód - węzeł łączący obwodnicę z drogą wojewódzką nr 226 oraz łączący obwodnicę z dawną krajową "siódemką",
Żuławy Zachód - połączenie z drogą krajową nr 7 łączącą Gdańsk z Warszawą.
Na trasie obwodnicy powstało aż 19 obiektów inżynieryjnych, w tym najdłuższa estakada w Polsce o długości 2780 metrów, wznosząca się w najwyższym punkcie około 25 metrów nad poziomem ziemi.

Informacje zamieszczone powyżej zostały napisane głównie na podstawie informacji zamieszczonych na portalu wikipedia.org.

CIEKAWOSTKI
- Południowa Obwodnica Gdańska przebiega przez naszą miejscowość, kilkaset metrów od zabudowań. Na szczęście hałas z obwodnicy nie jest słyszalny w centrum miejscowości.
- odległość z Bystrej do węzła Gdańsk Wschód w Przejazdowie wynosi zaledwie ok. 2 kilometry, natomiast z Bystrej do węzła Żuławy Zachód w Koszwałach odległość wynosi ok. 4,5 kilometra.
- po uruchomieniu Południowej Obwodnicy Gdańska droga krajowa nr 7 na odcinku z Przejazdowa przez Bystrą do Koszwał stała się drogą gminną.
- podczas budowy obwodnicy mieszkańcy m.in. Bystrej na ponad rok mieli utrudniony dojazd do Gdańska z związku z budową węzła Gdańsk Wschód w Przejazdowie. Mieszkańcy do Gdańska na czas budowy obwodnicy jeździli lokalnym objazdem, który prowadził przez ul. Jesionową w Przejazdowie. Niestety nie wspominamy tego objazdu dobrze - był w stanie katastrofalnym.
- dzięki obwodnicy Gdańska ruch na dawnej "siódemce" zmalał kilkunastokrotnie. Obecnie tą drogą poruszają się tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości.