Farma wiatrowa w Bystrej

powrót

Farma wiatrowa Bystra zlokalizowana jest na polach pomiędzy miejscowościami Bystra, Dziewięć Włók i Lędowo. W skład tej farmy wiatrowej wchodzi 12 wiatraków – każdy o mocy 2 MW (czyli łączna moc farmy wiatrowej to 24 MW). Inwestorem tej inwestycji była hiszpańska firma "Iberdrola Renewables". Obecnie właścicielem farmy wiatrowej jest Grupa Energa - stało się to po wykupieniu 75% udziałów w hiszpańskiej firmie (26 lutego 2013 r. Grupa Energa wydała komunikat o podpisaniu umowy w sprawie nabycia udziałów).
Inwestor musiał pokonać długą drogę, by pozwolenie na budowę farmy otrzymać. Początkowo Starosta Powiatu Gdańskiego nie wydał tego pozwolenia, ale hiszpańska firma odwołała się od tej decyzji do Wojewody Pomorskiego i po rozpatrzeniu zażalenia zezwolono na budowę farmy wiatrowej. Ta decyzja (tj. wydanie pozwolenia po złożeniu zażalenia) wzbudziła nie małe kontrowersje, ponieważ farma wiatrowa mieści się na terenie chronionym Żuław Gdańskich. Ale jak widać to nie jest żadną przeszkodą.
Budowa farmy wiatrowej rozpoczęła się już na początku 2011 roku. Pierwszy wiatrak stanął 5 maja a ostatni 11 czerwca 2011 roku. Początkowo pojawiły się informacje, że farma wiatrowa ruszy pod koniec 2011 roku, lecz termin ten nie został dotrzymany. Następnie mówiono, że farma wystartuje na przełomie marca i kwietnia 2012 roku - ten termin również został niedotrzymany. Dopiero pod koniec maja 2012 roku w sprawie uruchomienia farmy wiatrowej zaczęło się coś dziać i tak 31 maja 2012 roku farma wiatrowa została uruchomiona i funkcjonuje do tej pory.
Mieszkańcy Bystrej dowiedzieli się o możliwości budowy farmy wiatrowej w 2007 roku, kiedy to odbyło się spotkanie Władz Gminy i inwestora z mieszkańcami. Po tym zebraniu sprawa budowy farmy wiatrowej ucichła do momentu aż w lokalnej gazecie "Echo Pruszcza" (wydanie z 29 października 2010 r.) pojawił się artykuł informujący, że farma wiatrowa w Bystrej powstanie. Sprawa budowy tej farmy jest bardzo zagadkowa, bo od spotkania inwestora z mieszkańcami do artykułu w lokalnej gazecie minęły 3 lata a przez ten czas nikt mieszkańców nie informował, że farma wiatrowa jednak w Bystrej powstanie. Mieszkańcy przez ten czas żyli z myślą, że pomysł budowy farmy wiatrowej w naszej miejscowości przepadł, bo co innego mieliśmy myśleć, skoro żadnych informacji na ten temat nie otrzymywaliśmy. Po wspomnianym artykule w "Echo Pruszcza" nie mogliśmy już nic zrobić. Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak w różnych wywiadach dla gazety czy też telewizji podkreślała, że do budżetu gminy wpłyną pieniądze z podatków z tytułu farmy wiatrowej. Jednak nikt Mieszkańcom nie wyjaśnił jak działają tego typu farmy wiatrowe i czy będzie to dla nas uciążliwe. Na szczęście na dzień dzisiejszy farma nie sprawia mieszkańcom większych problemów, choć bywają dni, że wiatraki słychać. Kilka razy zaobserwowano również w domach mieszkańców Bystrej i sąsiednich miejscowości tzw. efekt migotania cienia.

O FARMIE WIATROWEJ W MEDIACH:
- 29 października 2010 - Echo Pruszcza, artykuł część I, część II
- 4 listopada 2011 - Echo Pruszcza, artykuł
- 20 stycznia 2012 - Echo Pruszcza, artykuł
- 3 lutego 2012 - Echo Pruszcza, artykuł
- 29 kwietnia 2012 - TVP GDAŃSK, reportaż
- 15 czerwca 2012 - Echo Pruszcza, artykuł


Liczba wiatraków 12
Moc jednego wiatraka 2MW
Moc całej farmy 24MW
Wysokość wieży 78 metrów
Ciężar wieży 255 ton
Średnica wirnika 90 metrów
Ciężar wirnika 36 ton
Pierwszy wiatrak 5 maja 2011 r.
Ostatni wiatrak 11 czerwca 2011 r.
Inwestor farmy Iberdrola Renewables
Obecny właściciel Energa
Farma ruszyła 31 maja 2012 r.

Szanowni Państwo! Jeśli wykorzystujecie informacje dotyczące farmy wiatrowej zawarte na tej stronie, bardzo proszę o podanie źródła w swoich publikacjach!
FILM


ZDJĘCIA